Fiziskās aktivitātes , ķermeņa svars un prostatas vēzis.

Labāka pašsajūta prostatas vēža ārstēšanas laikā un pēc ārstēšanas ir cieši saistīta ar veselīgu dzīvesveidu, ķermeņa svaru un fiziskām aktivitātēm. Papildus , veselīgs dzīvesveids palīdz samazināt riskus arī no blaknēm un citām komplikācijām, kas ir ārstēšanas laikā un pēc tā.

Ķermeņa svars un prostatas vēzis.

Veselīgs ķermeņa svars ir svarīgs, lai Tu justos labāk.

Veikti vairāki pētījumi kā tieši paaugstināts svars ietekmē prostatas vēzi kā arī nonākts pie secinājuma, ka paaugstināts ķermeņa svars paaugstina risku par prsotatas vēža atgriešanos. Tas nenozīmē, ka vīriešiem ar paaugstinātu ķermeņa svau, kam diagnosticēts prostatas vēzis, noteikti riski uz vēža atgriešanos samazinās, bet vīriešiem ar paaugstinātu svaru, ieteicams no tā atbrīvoties šo iemeslu dēļ:

 • Samazinot ķemeņa svaru uzlabojas pašsajūta
 • Samazinās iespēja saslimt ar sirds slimībām, jo vīriešiem ar prostatas vēzi ir lielāks risks saskarties ar sirds kaitēm.

Noskaidrot vai Jūsu svars ir paaugstināts vai tas ir normā var pavisam vienkārši, tas iespējams nosakot ķermeņa masas indeksu,vai izmērot vidukļa apkārt mēru. Ja Jūsuu svars ir pazemināts, Jums ir grūtības to uzņemt, tad noteikti konsuktējaties ar uztura specuālistu un Jūsu ārstējošo ārstu.

Kā iegūt veselīgu ķermeņa svaru?

Veselīgs un sabalansēts uzturs savienojot ar fiziskām aktivitātēm noteikti atvieglinās Jūsu vēlmi justies labāk un iegūt veselīgāku ķermeņa svaru. Protams, prostatas veža ārstēšanas procesā ir grūti domāt par to kā būt aktīvākam, mainīt ēdienkarti un uzturu, jo pašsajūta ne vienmēr ir laba. Mazu mērķu izvirzīšan attiecibā uz fiziskām aktivitātēm un veselīgu uzturu var palīdzēt Jums izvirzīt reālus un sasniedzamus mērķus, ko sasniegt.

Ir vīrieši, kam reāla mērķa sasniegšana būtu atgriezties noteikta izmēra drēbēs, zaudēt noteiktu skaitu kilogramu, zaudēt noteiktu skaitu centimetrus ķermeņa apkārtmērā. Reāli mērķi ir tie, kurus var sasniegt, ideāls ķermeņa masas indekss nepavisam nebūtu labs mērķis sākumā.

Svarīgi atcerēties, ka izvirzītie mērķi ne vienmēr nāks viegli un pašsajūta var uzlaboties arī nesasniedzot konkrētus mērķus, arī mazās uzvaras un mazie sasniegumi uzlabos pašsajūtu kopumā.

Kā aktivitāte palīdz sadzīvojot ar diagnozi prostatas vēzis.

Sportiskas aktivitātes ir drošas un iespējams ļoti daudz cilvēkiem ar onkoloģiskām slimībām, retos gadījumos tās nav iesakāmas. Gan vēža ārstēšanas laikā gan pēc ārstēšanas fiziskas aktivitātes saīsina rehabilitācijas periodu un paātrina reahnabilitāciju no dažām blaknēm.

Fiziskas aktivitātes un veselīgs dzīves veids arī var palīdzēt arī dzīvot ilgāk, ja ar prostatas vēzi ir jāsadzīvo. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka vīrieši , kas ikdienā ir fiziski aktīvāki dzīvo ilgāk nekā tie, kas nav fiziski aktīvi ikdienā . Pētījumā tika pierādīts, ka fiziskās aktivitātes ne tikai paildzina dzīvi, bet arī samazina risku saslimt ar citām onkoloģiskām slimībām un ir daudz enerģiskāki. Pētījumā  tika pierādīts, ka fiziskas aktivitātes vismaz trīs stundas nedēļā ievērojami  samazina iespējamību prostatas vēzim atgriezties. Protams, lai šo pierādītu zinātniski, nepieciešams veikt vēl vairāk pētījumu, bet salīdzinājumu ar sievietēm ar krūts vēzi, šāds pētījums Latvijā ir veikts un ir novērojams, ka aktīvajām sievietēm rahablitācija ir ātrāka.

Ko prostatas vēža pacientam  nozīmē būt aktīvam un veikt fiziskās aktivitātes?

Konkrētas vingrojumu programmas vai fizisko aktivitāšu standartu nav. Ārsti un pacientu organizācijas iesaka sekot vispārējām fiziskajām aktivitātēm.

Ieteicamās sportiskās aktivitātes, ko iekļaut savā  ikdienā būtu:

 • 2- 3 stundas dažādas fiziska aktivitātes nedēļā
 • 75 minūtes mainīgas intensitātes fiziskas nodarbības nedēļā, kas varētu būt iešana mainot tempu.
 • Abu aktivitāšu apvienojums, pastaiga apvienojot ar vingrošanu.

Dažāda veida fiziskas atktivitātes ieteicams veikt laika intervālos pa desmit minūtēm, atkaībā no Jūsu izvēlētās aktvitātes . Protams labi, ka šo treniņu un slodžu grafiku izveidojat konsultējoties ar fizioterapeitu. Pie ikdienišķām aktivitātēm pieskaitāma pastaiga, zāles pļaušana un citas  sadzīviskas aktivitātes.

Izmantojot sarežģītākus vingrinājumus vai veicot aktivitātes ar augstāku intensitāti ieteicams sekot šiem principiem.

 • Slodzei jābūt tādai, lai ir aizdusa, bet Tu joprojām vari sarunāties un pabeigt teikumu.
 • Sirds ritms ir paaugstināts, bet ne pārslogots
 • Noteikti var un izdalīsies sviedri

Enerģiska dejošana, pastaiga, nūjošana, pastaiga kalnainā apvidū būtu pieskaitāma pie dažādas intensitātes nodarbību. Sekot līdzi slodzei iespējams pēc tā, ka iespējams varēsi pabeigt vārdu, bet lai pateiktu nākamo teikumu būs nepieciešama papildus ieelpa. Iesakāmās vadlīnijas ir vismaz 2 reizes nedēļā nodarboties ar vingrojumiem, kas veicina muskuļu masas palielināšanos. Iepirkumu maisiņi, malkas ienešana, smagākie ikdienas darbi, protams, pie labākas pašsajūtas darbs ar savu svaru, kāpšana pa kāpnēm, dejošana ar palēkšanos arī ir šim pieskaitāma.

Pirms uzsākt fiziskās aktivitātes

Pirms pievērsties aktīvām fiziskajām aktivitātēm, noteikti konsultējies ar ārstu un fizioterapeitu, lai saprastu slodzes un riskus. Tev priekš sevis jāzina sekojošas lietas:

 • Vispārējais fiziskas sagatavotības līmenis
 • Traumas un ierobežojumi, ko Tu nedrīksti darīt
 • Pēc operāciju riski

Fonds Movember Latvija sadarbībar fizioterapeitiem var izstrādāt Tev pielāgotu treniņu programmu ar vingrinājumiem, kas pielāgoti tieši Tev.Fizisko aktivitāšu biežums un egularitāte ir atkarīga no Jūsu vispārējās fiziskās sagatavotības līmeņa. Svarīgi ir saprast, ka slodzes palielinās pakāpeniski.

Būt fiziski aktīvam, tas nenozīme, ka Jums jādodas uz sporta klubu, Jūs varataktivitātes iekļaut savā ikdienā un mazliet mainot paradumus.

Daži ieteikumi no mums kā palielināt fizisko slodzi ikdienā:

 • Samaziniet laiku, ko atrodaties sēdus un guļus pozīcijā
 • Ejiet mazās pastaigās, ap māju, ap dārzu, tām nav jābūt garām
 • Darbā, biežāk aizejat pie kolēģa, lai uzdotu jautājumu klātienē, nesūtot epastu
 • No autobusa izkāpjat vienu pieturu agrāk un ceļa starpību pavadat ejot
 • Neizmantojiet liftu, izmantojiet kāpnes biežāk
 • Uzaiciniet savus draugus vai tuviniekus uz pastaigu

Ja Jums izdosies iekļaut fiziskās aktivtātes tikai 30 minūtes 5 reizes nedēļā, tas būtu ļoti labi. Atceraties, ka šīs 30 minūtes Jūs varat sadalīt intervālos pa 10 minūtēm.Desmit minūšu ikrīta pastaiga, vai pastaiga ar suni, protams, darot aktivitātes kopā ar kādu, tas ir vieglāk.

Ja Jūs vēlaties uzzināt vairāk par fiziskajām aktivitātēm un treniņu programmu, sazinaties ar mums kontaktu sadadļā, mēs noteikti teiksim jā un kopā atradīsim veidu kā būt fiziski aktīvākam.