Par blaknēm, dzīves kvalitāti un prostatas vēža ārstēšanu.

Onkoloģiskās saslimšanas ir dažādas, tās skar dažādus orgānus, tieši tikpat dažādas var būt arī ārstēšanas metodes. Neatkarīgi kāda ārstēšanas metode tiek veikta, blakus parādības bieži ietekmē pacienta dzīves kvalitāti.

Prostatas vēža gadījumā, dzīves kvalitāte pēc prostatas vēža ārstēšanas ir cieši saistīta ar ārstēšanas metodes izvēli. Piedāvājums ir pieejams plašs, ķirurģija, staru terapija, radioķirurģija, hormonu terapija un citas metodes, kas vairāk vai mazāk var ietekmēt intīmo dzīvi, mazināt libido, samazināt dzimumlocekļa izmēru, veicināt sauso orgasmu vai vāju spermas plūsmu pēc izvēlētās operācijas, katrā ziņā, ietekmēt seksuālo dzīvi.

 Diemžēl, noteikts seksuālās disfunkcijas risks pastāv pie jebkuras no ārstēšanas metodēm, tas daļēji atkarīģs no pacienta kopējās veselības stāvokļa, prostatas vēža stadijas un seksuālām spējām pirms operācijas. Tieši tāpēc, lai iegūtu piemērotāku ārstēšanas metodi prostatas vēža ārstēšanai, iesakām konsultēties ar vairākiem uralogiem, jo dažādiem ārstiem ir dažādas ārstēšanas metodes, ko tiek praktizē vairāk.

 Piemēram, prostatas vēzi var ārstēt ar radioķirurģiju vai izmantojot lapraskopiju, kas , tieši seksuālo funkciju saglabāšanā ir ar augstākām iespējām dzīves kvalitātes saglabāšanā. Nereti tiek salīdzināta ķirurģiska ārstēšana ar staru terapiju, bet atbilde ir viena, jebkurā no šīm ārstēšanas metodēm erekcija var tikt ietekmēta. Ķirurģijas gadījumā, erekcijas problēmas vienkārši būs pamanāmas ātrāk, staru terapijas metode iespējams mazliet vēlāk, bet ilgtermiņā, kas ir pāris mēneši vai gadi, erekcija tiks ietekmēta.

 Hormonu terapija iespējams izklausās humānāka metode, jo netiek veikta ķirurģiska iejaukšanās, bet jāsaprot, ka hormonu terapijas mērķis ir mazināt vīrišķos hormonus ķermenī vai arī, pārtraukt vīrišķajiem hormoniem barot prostatas šūnas. Hormonu terapija veicina libido samazināšanos, bieži, bet ne 100% gadījumu. Dažiem vīriešiem hormonu terapijas laikā ir tieši paaugstināta vēlme pēc intīmas tuvības, bet tie saskatas ar erekcijas problēmām un nespēju sasniegt orgasmu.

 Ķīmijterapija , svarīgi ir atcerēties, zāles, ko izmanto ķīmijterapijā pilda vienu uzdevumu – nogalināt vēža šūnas vai ierobežot to augšanu. Ķīmijterapija gluži kā ikviena cita ārstēšanas metode ietekmē erekciju, seksuālas funkcijas spēju un atkarībā no pacienta vecuma un kopējās veselības ir atkarīgs vai un ka atgriezīsies seksuālās spējas.

Prostatas vēža pacienti Latvijā ir vecumā no 40 gadiem, tiem ir veselīga seksuālā dzīve, tāpēc pareiza prostatas vēža ārstēšanas metodes izvēle ir cieši saistīta ar dzīves kvalitāti pēc ārstēšanas.

Mūsu padomi, pēc diagnozes Prostatas vēzis:

  1. Konsultējies ar vismaz 3 uralogiem par ārstēšanas iespējām
  2. Paprasi un precizē blaknes, riskus pēc operācijas
  3. Neaizmirsti par dzīves kvalitāti pēc operācijas – dzīve nebeidzas pēc diagnozes.