PROSTATAS VĒZIS UN SEKSUĀLĀ VESELĪBA PĒC ĀRSTĒŠANAS

Kad runa ir par izmaiņām jūsu dzīves kvalitātē, prostatas vēzis ievieš diezgan daudz korekcijas ikdienā. Mēs precīzi nezinām, cik liela ir šo izmaiņu ietekme. Mēs arī nezinām, cik slikti tas ir.

Sāksim ar cipariem. Tikai Latvijā vien vairāk nekā 10  000 vīriešu ir saskārušies ar diagnozi prostatas vēzis, par cik pētījumi veikti Amerikā tur šie skaitļi ir vēl lielāki, kas attiecīgi ir 3 miljoni vīriešu ar šādu diagnozi. Lai gan mēs varam spekulēt, mēs precīzi nezinām, ko šie puiši pārdzīvo; ikviena pieredze ir atšķirīga. Nepalīdz arī tas, ka daudzi vīrieši nevēlas apspriest ārstēšanas blakusparādības.

Bet šie vīrieši ir tikai aisberga redzamā daļa. Tiek lēsts, ka 73 procenti vīriešu vecumā no 65 līdz 80 gadiem ir precējušies vai viņiem ir partneri, saka Ņujorkas universitātes urologs un PCF ( Prostatas vēža fonds Amerikā) finansēts pētnieks Stacy Loeb, MD “Var droši apgalvot, ka tad, ja izdzīvojušie ir vairāk nekā 3 miljoni prostatas vēža un aptuveni trīs – ceturtās no tām ir partnerattiecības, tas ir daudz cilvēku, kurus skar šī slimība. ”

Un gandrīz neviens nezina, ko šīs sievas un partneri piedzīvo; daļēji tāpēc, ka gandrīz neviens viņiem nav jautājis. Lēbs un kolēģi cer nedaudz izgaismot šos citus izdzīvojušos. Lēba veiktais pētījums bija pirmais, kas publicēts žurnālā Sexual Medicine, ar nosaukumu “Aicinājums ieročiem: vairot mūsu izpratni par prostatas vēža ietekmi uz partneru seksuālo veselību”.

Loebs un kolēģi atklāja, ka seksuālie traucējumi šiem pāriem bieži sākas ar biopsiju. “Viens no prostatas paraugu ņemšanas ar adatām potenciālajiem efektiem ir asinis spermā, ko var ietekmēt gan pacientu, gan viņa partneri. Parasti tas nepārsniedz dažas nedēļas, un tas nav medicīniski bīstams. “Tomēr asiņu redzēšana noteikti var sagraut seksuālo kontaktu – tāpēc pat prostatas vēža diagnosticēšanas process var ietekmēt pāra seksuālo veselību. Pastāv strīdi par to, vai biopsijas – vai atkārtotas biopsijas – ir saistītas ar erektilo disfunkciju (ED). ” Daži pierādījumi liecina, ka, veicot vairākas biopsijas, rētu audi var attīstīties nervos, kas ir atbildīgi par erekciju, taču medicīnas literatūra ir “nedaudz pretrunīga, saka Loebs. To ir arī grūti izpētīt, jo daudzi vīrieši, kas iegūst vairākas prostatas biopsijas, arī noveco, un viņiem ir citi veselības apstākļi, kas var ietekmēt seksuālo veselību.

Un tas ir tikai nosakot prostatas vēža diagnozi. “Visi prostatas vēža ārstēšanas veidi var potenciāli ietekmēt seksuālo veselību,” saka Loebs. Piemēram: “Ar operāciju lielākais organisma apvainojums ir sākumā, un pēc tam funkcija laika gaitā var pakāpeniski atjaunoties. Ar radiāciju ED (erektīvā disfunkcija) attīstība var ilgt vairākus gadus. ” Bet kā ir ar vīriešiem – un to katru gadu ir tūkstošiem -, kuriem vēzis prasa vairāk nekā vienu ārstēšanas veidu?

“Aptaujas gan no ASV, gan no Apvienotās Karalistes liecina, ka daudziem vīriešiem, kuriem tiek veikta dažāda veida prostatas vēža ārstēšana, ir seksuālas sūdzības,” saka Loebs. “Tomēr daudzi no viņiem nesaņem ārstēšanu ar ED vai citiem jautājumiem. Tam patiešām ir milzīga ietekme uz partneri. ED ir viena no daudzajām iespējamām seksuālajām sekām. Dzimumlocekļa izliekums (Peironija slimība) ir vēl viena. Pastāv dzimumlocekļa saīsināšanas potenciāls (piezīme: vakuuma erekcijas ierīces izmantošana dzimumlocekļa izstiepšanai var palīdzēt to novērst), un ir problēmas ar libido. ” Vīrieši, kuriem ir veikta prostatektomija, var arī cīnīties ar urīna nesaturēšanu (vairumam no tiem tikai īslaicīgi), un dažiem var rasties seksuāla nesaturēšana (urīna noplūde seksa laikā). “Arī pēc prostatas vēža ārstēšanas ir izmaiņas orgasmā,” piebilst Loebs.

Vīriešiem, kuriem tiek veikta īslaicīga vai ilgstoša androgēnu atņemšanas terapija (ADT), rodas libido samazināšanās un komplikācijas, tai skaitā ginekomastija (krūšu pietūkums; to var ārstēt ar radiāciju). Vai tas ietekmē viņu partnerus? Protams! Bet cik daudz, neviens nezina. Ārsta vizītes parasti ir “vērstas uz pacientu”, saka Loebs. “Pastāv būtiska neapmierināta vajadzība pēc lielāka atbalsta partneriem.”

Daudzi prostatas vēža ārstēšanas centri saviem pacientiem piedāvā palīdzību “dzimumlocekļa rehabilitācijā” seksuālās funkcijas atjaunošanai. “Dažās praksēs ir atšķirīgs urologs, praktizējoša māsa vai ārsta palīgs, kurš pārvalda seksuālās veselības jautājumus, nekā urologs, kurš veica operāciju, kura galvenā kompetence ir vēža kontrole.” Labā ziņa ir tā, ka seksuālās medicīnas speciālisti var sniegt daudz palīdzības. Ne pārāk laba ziņa ir tā, ka daudzi vīrieši neizmanto priekšrocības, ko šie eksperti var piedāvāt. Joprojām ir daudz aizspriedumu. Pētījumā Loebs un kolēģi atklāja, ka ievērojams skaits pacientu nemeklē palīdzību seksuālās atveseļošanās gadījumā. Kauns vai nevēlēšanās diskutēt par seksuāliem jautājumiem var būt saistīta ar kādu nevēlēšanos; vēl viena barjera var būt finansiāla. “Dažas procedūras ir ļoti dārgas.” Piemēram, zāles, kas palīdz veikt erekciju, var būt dārgas, un daudzas apdrošināšanas polises nepiedāvā VED atlīdzināšanu .

Otra ne pārāk labā ziņa ir tā, ka “ir daudz jāstrādā ar partneriem, nosakot viņu pieredzi un neapmierinātās vajadzības, kā arī atrodot veidus, kā viņiem sniegt papildu atbalstu”.

Vienā ziņā šie izdzīvošanas jautājumi ir laba zīme – tie notiek tāpēc, ka vairāk vīriešu ar lokalizētu slimību izdzīvo prostatas vēzi, un vairāk vīriešu ar vēzi, kas izbēguši no prostatas, dzīvo daudzus gadus, saka Loebs. “Bet tas, kas nāk ar to, ir liels izdzīvojušo cilvēku loks, kuri gadiem ilgi dzīvo slimības ietekmē. Šī ietekme ietekmē ne tikai pacientus, bet arī apkārtējos cilvēkus. ” Pētījumā daži no partneriem aprakstīja “attiecību dinamikas problēmas”, argumentus vai pretējo: izolāciju. “Viņiem šķiet, ka viņi nevar apspriest to ar savu partneri.” Daži apraksta izmaiņu veikšanu, piemēram, noteikta veida prezervatīvu izmantošanu seksuālās nesaturēšanas novēršanai. “Dažos gadījumos ir patiesa bēdu sajūta; cilvēki jūtas atrauti no sava partnera, un viņi nevar viegli apspriest dažus seksuālos jautājumus. Šajā jomā tiešām ir nepieciešams veikt vairāk pētījumu un palīdzēt prostatas vēža slimnieku partneriem. ” 

Starp citu, daudziem partneriem var būt savas seksuālās veselības problēmas, ieskaitot menopauzes iestāšanos.

Džonatans Simons, M. D., PCF izpilddirektors, tam piekrīt. “Tā kā globālā prostatas vēža izraisīto nāves gadījumu skaits samazinās un izdzīvošanas spējas palielinās, ir steidzami nepieciešami vairāk pētījumu visos aspektos, lai pacientiem atrisinātu problēmas, kas ietekmē dzīvespriecīgu dzīvi ārpus slimības ārstēšanas perioda.”