Kas ir prostata?

Prostata jeb priekšdziederis ir dziedzeirs, kas atbild par reproduktīvo funkciju un atrodas starp taisno zarnu un urīnpūsli. Pēc savas formas tā atgādina valriekstu, tas ir blīvas konsistences orgāns, kam cauri iet urīnizvadkanāla sākuma daļa.  Prostatas priekšdziedzera izdalītais sekrēts ir atbildīgs par to cik kustīgi ir vīriešu spermatozoīdi. Prostata ir dziedzeris, kas ir tikai vīriešiem, tas ietekmē erekciju, orgasmu un apaugļošanu.

kas ir psa?

PSA vai PROSTATAS SPECIFISKAIS ATNIGĒNS ir prostatas (priekšdziedzera) ražota viela. Šis antigēns atordas spermā un asinīs. PSA līmeni mēra nanogramos uz mililitru, lielākajai daļai vīriešu šis līmenis ir zem 4 ng/ml.

Kas ir psa analīze?

PSA analīze ir asins analīze, no vēnas, kuras laikā tiek noteikts PROSTATAS SPECIFISKĀ ANTIGĒNA jeb PSA līmenis asinīs. 

Kādam jābūt psa līmenim?

Ja PSA līmenis asinīs paaugstinās, pieaug arī iespēja, ka jums ir prostatas vēzis.

  • Ja PSA līmenis asinīs ir starp 4 ng/ml un 10 ng/ml, iespēja, ka jums ir prostatas vēzis, ir viena no četrām.
  • Ja PSA līmenis ir virs 10 ng/ml, tad iespēja, ka ir prostatas audzējs, pieaug par 50%. Tomēr dažiem vīriešiem, kam ir prostatas vēzis, PSA līmenis asinīs ir zem 4 ng/ml

Dzīve ar prostatas vēzi

Fonds Movember Latvija organizē pēcpusdienas, kur prostatas vēža pacienti apmainās pieredzē, dalās ar informāciju, neliedz padomu vīriem, kuriem diagnoze “prostatas vēzis” ir noteikta pavisam nesen.