Slaveni vīrieši un diagnoze prostatas vēzis

Runājot par prostatas vēzi, sabiedrībā joprojām ir vērojama divējāda reakcija, tādi, kas ar to ir saskārušies ģimenē vai piedzīvojuši paši un tādi, kas dažādu aizspriedumu, stigmu un uzskatu dēļ neko par to nezin un uzskata, ka tas ir tikai svešiniekiem citā pasaulē. Prostatas vēzis ir vīriešu lielākais onkoloģisko slimību nāves cēlonis Latvijā, tas nešķiro un ar to neko nevar sarunāt. Šajā īsajā rakstā paskatīsimies uz šo slimību no cita skatu punkta. Arī sabiedrībā zināmiem kungiem kādā dzīves posmā ir nācies saskarties ar prostatas vēža diagnozi.

Britu komponists Endrū Loids Vēbers , kas plašākai sabiedrībai zināms ar savu daiļradi vairākos zināmos mūziklos. Kā spilgtākos var minēt: “Evita”, “Kaķi”, “Operas Spoks”. Komponistam diagnozi prostatas vēzis paziņoja izmeklējot kādu ielaistu kaiti 2010 gadā, vēlāk sekmīgi tika veikta operācija, pēc kuras pats komponists toreiz teica:

“Tas ir milzīgs atvieglojums. Šī garā ceļojuma beigās mēs esam nonākuši pie labākā iespējamā rezultāta. Manā gadījumā – nākamgad man būs 62 gadi un man ir pieci bērni. Tas ir pats svarīgākais, esmu dzīvs, maniem bērniem ir tēvs”

Papildus protams viņš savus fanus un atbalstītājus aicināja veikt savlaicīgas prostatas veselības pārbaudes.

Leģendārās  rokgrupas “The Ramones”  ģitārists Džonijs Ramone. Lai gan pati grupa par iedvesmas avotu bija gan “Sex Pistols” gan “The Clash”, tās ģitārists 50 gadu vecumā pameta grupu un šo pasauli no diagnozes, no kuras nebūtu jāmirst, tas ir prostatas vēzis. Prostatas vēzis Džonijam tika diagnosticēts jau vēlīnā stadijā, kad tas bija izplatījies pa visu ķermeni. Lai gan viņa kolēģi viņu raksturoja šādi:

«Džons nekad nesmēķēja cigaretes, viņš nebija liels dzērājs, un viņš vienmēr rūpējās par savu veselību. Tas tikai pierāda — kad vēzis meklē ķermeni, kurā ieperināties, vienalga, cik veselīgs vai neveselīgs tu esi. Tas vienkārši iesūcas iekšā, un tu neko nevari padarīt.»

Par savu pieredzi ar prostatas vēzi 2014 gadā paziņoja 50. gadus vecais Amerikāņu aktieris Bens Stillers. Aktieris kopā filmējies vairāk kā 50 filmās, no kurām zināmākās varētu būt “Iepazīsties Fokeri”, “Nakts muzejā”, “Zūlanders”. Pats aktieris pēc trīs mēnešu ārstēšanas un rehabilitācijas ir teicis:

“Analīžu veikšana izglāba manu dzīvību,” raksta Stillers. “Burtiski. Tāpēc tagad varu par to rakstīt.”

Ar analīzēm aktieris šajā gadījumā domājis PSA analīzi, kas ir vienkārša asins analīze, kas parāda prostatas specifiskā antigēna līmeni asinīs.

2003 gadā ar prostatas vēža diagnozi saksārās, aktieris un reizē Holivudas leģenda Roberts De Niro, kuram 60 gadu vecumā pie veselības pārbaudēm konstatēja prostatas vēzi agrīnā stadijā un sekmīgi izārstēja.

Prostatas vēzis kā nāves cēlonis 68 gadu vecumā bija britu aktierim Džefrijam Hjūzam, kas Latvijas skatītājiem zināms būs no Onslova  lomas atveidojumu seriālā “Smalkais stils”

Amerikāņu aktieris Raijens O Nīls, 2001 gadā 60. gadu vecumā paziņoja par diagnozi prostatas vēzis 4 stadijā. Aktiera karjera filmās un seriālos ir no 1969 – 2015 gadam, pirms aktiera karjeras Raijens nodarbojies ar Boksu.  

2010 gadā no lielās Holivudas un pasaules skatuves 74. gadu vecumā pēc ilgstošas cīņas ar prostatas vēzi,  aizgāja amerikāņu aktieris Deniss Hopers . Zīmīgi, ka pēdējā iziešana sabiedrībā bija par godu savas zvaigznes saņemšanai Holivudas zvaigžņu alejā.

Par savu jau trīs gadu ilgo cīņu ar prostatas vēzi 2019 gadā paziņoja viens no visvairāk atzītajiem māksliniekiem Lielbritānijā un visā pasaulē Rods Stjuarts. Dziedātajam prostatas vēzis atklāts savlaicīgi, tapēc arī ārstēšana un rehabiltācija notikusi samērā viegli. Pats mūziķis aicina kungus veikt savlaicīgas veselības pārbaudes  dodoties pie ārsta urologa.

“Puiši, jums patiešām vajag aiziet pie daktera,” klātesošos uzrunājis populārais rokeris. “Pirksts pēcpusē, nekā traka.Neviens par manu slimību nezināja, bet man šķiet, ka tagad ir pienācis laiks par to pastāstīt. Esmu tagad vesels, bet tikai tāpēc, ka atklāju slimību ātri. Esmu veicis tik daudz pārbaužu.”

Kā pēdējo šajā rakstā pieminēsim oskaroto Britu aktieri Džimu Brodbentu, kas redzams tādās filmās un seriālos kā “Troņu Spēles”, “Mūlenrūža”, “Bridžitas Džonsas Dienasgrāmata”, “Krutie Kruķi” u.c. Līdzīgi kā citi kungi , kas saskārušies ar prostatas vēzi, Džims ņem dalību pasākumos, kas pievērš uzmanību prostatas veselībai, dalā ar savu pieredzi aicina kungus veikt  regulāras prostatas veselīas pārbaudess .